- Budowa i Remont
- 24 listopada 2021
- 0
Suche czy mokre drewno konstrukcyjne? Które wybrać?
Nie ma żadnego dylematu, jeżeli chodzi o wybór między suchym a mokrym drewnem konstrukcyjnym. Mokry materiał nie nadaje się do zastosowania w celach budowlanych. Należy unikać dostawców, którzy go dostarczają.
Z przykrością informujemy, że większość sprzedawanego drewna konstrukcyjnego na więźbę dachową nie spełnia podstawowych warunków zawartych w prawie budowlanym. Choć drewno lite już na etapie produkcji podlega ostrym restrykcjom, nadal spora grupa producentów próbuje oszczędzać i sprzedawać mokre drewno konstrukcyjne.
Dla własnego bezpieczeństwa należy wybierać wyłącznie drewno od producentów, którzy przeprowadzają profesjonalnie cały proces sortowania, obróbki, suszenia, jak i przygotowywania drewna do celów budowlanych. Pomijając jeden, choćby najdrobniejszy etap przygotowań, narażają klientów na duże niebezpieczeństwo. Dom, który zostanie wykonany z mokrego materiału bardzo szybko zacznie pękać, rozwinie się w nim wilgoć, a konstrukcja będzie groziła zawaleniem. Niezwykle istotne jest, aby przed trafieniem do sprzedaży, drewno budowlane przeszło proces wizualnego oraz maszynowego sortowania, zgodnego z normami PN-EN 14081-1. Zostanie w ten sposób sklasyfikowane jako KW (klasa wyborna), KS (klasa średnia), KG(klasa gorsza).
Kolejnym ważnym aspektem jest suszenie drewna do odpowiedniej wilgotności oraz struganie czterostronne. Best Timber Polska wykorzystuje suszenie komorowe jako najlepszy sposób uzyskania pożądanej wilgotności materiału drewnianego. Jest możliwość sterowania całym procesem. Jednocześnie podczas jego trwania drewno zabezpieczane jest przed czynnikami zewnętrznymi takimi, jak zmiany atmosferyczne, grzyby, bakterie, insekty. Nie wymaga dodatkowej impregnacji chemicznej, co znacząco oszczędza czas i pieniądze inwestora.
Drewno po suszeniu komorowym uzyskuje pożądaną wilgotność względną, a jest nią 18% w przypadku elementów, które będą chronione przed zawilgoceniem oraz 23% w przypadku elementów narażonych na działanie warunków atmosferycznych.
Jeżeli sprzedawca dostarczy ci drewno o nieodpowiedniej wilgotności, złamie prawo. Możesz sprawdzić to poprzez wilgotnościomierz. Albo samodzielnie kup to urządzenie, albo zarządzaj od sprzedawcy wykonania pomiaru przy tobie. Dzięki temu nie wydasz niepotrzebnie pieniędzy na drewno, które kompletnie nie jest przygotowane do zastosowania w celach budowlanych.
Dlaczego suche drewno konstrukcyjne to jedyny słuszny wybór?
Wybierając drewno do celów konstrukcyjnych, zawsze zwracaj uwagę czy otrzymujesz materiał suchy, czy mokry. Jeżeli otrzymasz materiał o odpowiedniej wilgotności będziesz mieć zagwarantowanych szereg korzyści. Jakich?
Dobrze wysuszone drewno konstrukcyjne z łatwością poddaje się procesowi obróbki. Nie powoduje żadnych trudności podczas montażu. Jego wymiary są stabilne, a tym samym na placu budowy nie czekają żadne niemiłe niespodzianki. Nie ma również żadnych problemów z zabezpieczeniem takiego materiału przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Struktura drewna pochłania impregnat, przenika do wnętrza i powoduje, że materiał jest zabezpieczany zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Właśnie z tego powodu do celów konstrukcyjnych nadaje się wyłącznie suchy materiał. Posiada odpowiednie parametry ochronne, nie pęcznienie, nie pęka. Dom jest w takiej sytuacji stabilny pod względem wymiarów i nie ma niebezpieczeństwa jego zawalenia.
Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, dlatego tak istotne jest zastosowanie do celów budowlanych suchego drewna. Mając do dyspozycji drewno suszone komorowo żadne czynniki zewnętrzne nie będą wpływały na jakość materiału.
Skutki kurczącego się drewna konstrukcyjnego
Nie da się z mokrego drewna konstrukcyjnego wykonać trwałej więźby dachowej, ani żadnej innej konstrukcji. Być może na początku nie będzie odczuwało się żadnych skutków ubocznych, ale z czasem zostaną one uwidocznione w postaci popękanych ścian wynikających ze zmiany wymiarów drewna.
Po kilku miesiącach w domu stworzonym z mokrego drewna, zaczną odpadać wszystkie nakrętki maskujące śruby łączące poszczególne elementy konstrukcyjne. Wynika to ze zmiany wymiarów powstających w wyniku pęcznienia drewna, które automatycznie zaczyna się przesuwać. Groźne rozszczelnienia mogą pojawić się przy każdym elemencie konstrukcyjnym, nawet przy krokwiach. Cały szkielet budynku zostanie osłabiony. Pozostaje jedynie czekać, aż całość runie powodując ogromne straty i szkody.
Skutki stosowania mokrego drewna na konstrukcje domu będą opłakane. Zawsze.
Dobra rada: zawsze wybieraj drewno konstrukcyjne o zalecanej wilgotności
Kupuj od sprawdzonych dostawców, upewniaj się, czy materiał ma odpowiednią wilgotność. To cię uchroni przed zastosowaniem mokrego drewna do celów konstrukcyjnych. Nie dojdzie do żadnych zawirowań przy konstruowaniu budynku, ponieważ stabilność wymiarowa będzie zagwarantowana.
Jeżeli wybierzesz wysokiej jakości drewno konstrukcyjne, czterostronnie strugane, fazowane i suszone komorowo, na pewno stworzysz z jego pomocą drewniany dom na lata, w którym zamiesza kilka pokoleń.
Najnowsze Artykuły
- Dom i Ogród
- 7 listopada 2024
- 0
Jakie ogrodzenie najlepiej zabezpieczy Twój dom przed włamaniem?
- Budowa i Remont
- 24 października 2024
- 0
Czym jest antresola? Jak ją zbudować?
- Budowa i Remont
- 11 września 2024
- 0
Jak wygląda malowanie proszkowe profili aluminiowych?
Kategorie
- Wystrój wnętrz 15
- Budowa i Remont 17
- Dom i Ogród 38
- Meble 17
- Rynek nieruchomości 2