- Budowa i Remont
- 15 czerwca 2020
- 0
Wkrętak dynamometryczny
Siła, z jaką dokręca się śruby ma naprawdę bardzo duże znaczenie. Kiedy użyjemy jej za mało, zachodzi ryzyko odpadnięcia mocowanego elementu. W przypadku zbyt dużej siły trzeba z kolei liczyć się z tym, że materiał ulegnie zniszczeniu. Do tego niektóre śruby trzeba przykręcać z siłą, którą wskazał producent.
Aby być pewnym, że element dokręca się z odpowiednią siłą, wystarczy postawić na wkrętak dynamometryczny.Zdecydowaną większość śrub wkręca się ręcznie, używając do tego klasyczne klucze bądź śrubokręty. Mało kto zastanawia się nad tym, jak mocno należy wybrane elementy dokręcić. Wyznacznikiem okazuje się być to, ile mamy siły w rękach, a także to, co podpowiada nam intuicja. Jeśli skręcamy krzesło bądź stolik, maksymalne dokręcenie śruby nie stanowi większego problemu.
Pojawia się on jednak w przypadku niektórych materiałów. Tyczy się to zwłaszcza tych z branży motoryzacyjnej. W ich przypadku dokręcenie ze zbyt małą bądź dużą siłą stwarza poważne ryzyko awarii. Kiedy śruby trzeba dokręcać z niezwykłą precyzją, najrozsądniej jest sięgnąć po wkrętak dynamometryczny. Do czego przeznaczone jest do urządzenie? To sprzęt niewielkich rozmiarów, który sprawia, że wiele czynności naprawczych jest znacznie prostsze. Z jego pomocą można idealnie dobrać parametry pracy, które będą dopasowane do konkretnego elementu. W efekcie można być pewnym, że śruby zostaną dokręcone tak, jak należy.Zastanawiasz się nad działaniem wkrętaka dynamometrycznego? Chcesz wiedzieć czy jest to narzędzie uniwersalne, a także gdzie można go zastosować? Poniżej odpowiedzi.
Działanie wkrętaka dynamometrycznego
Posiadane funkcje wynikają z budowy, a także praw fizyki. We wnętrzu wkrętaka znajduje się sprężyna. To właśnie dzięki niej można bez trudu dopasować klucz do konkretnego napięcia. Oznacza to, że śruba może być dokręcona tak, że nie będzie zbyt luźna, ale nie zostanie również uszkodzona z uwagi na zastosowanie zbyt dużego nacisku. Innym ważnym elementem wkrętaka dynamometrycznego jest zapadka. Skąd wiedzieć, jak długo należy kręcić kluczem?To pytanie zadaje wiele osób. Idealne naprężenie sprężyny określa się momentem dokręcenia. Jest to najbardziej znaczący parametr, na który trzeba zwrócić uwagę, posługując się wkrętakiem dynamometrycznym. Chodzi o moment siły, której użycie pozwala na bezpieczne dokręcenie śruby bez ryzyka, że dojdzie do jej uszkodzenia.
Oparty jest on na prawach fizyki, które związane są z właściwościami ciał sprężystych. Chodzi przede wszystkim o prawo Hooka, które odnosi się do tego, że ciała odkształcają się w przewidywalny i wprost proporcjonalny sposób wówczas, gdy działamy na nie z użyciem pewnej siły. Co zyskamy, kiedy będziemy kontrolować moment dokręcania dla każdej śruby oddzielnie?Pozwala to na uniknięcie rozciągania się elementów. Jednocześnie ich późniejsze odkręcenie nie będzie wiązało się z żadnym problemem. Można także śruby wiele razy zarówno odkręcać, jak i przykręcać, nie obawiając się ryzyka ich wypaczenia. Warto pamiętać, że moment dokręcenia śruby uzależniony jest między innymi od jej wielkości, a także materiału, z której ją wykonano. Pełną ofertę markowych wkrętaków dynamometrycznych można znaleźć na https://dynamometryczne.pl/wkretaki-c4 >>
Najnowsze Artykuły
- Budowa i Remont
- 9 maja 2023
- 0
Montaż okien - najważniejsze zasady
- Budowa i Remont
- 11 kwietnia 2023
- 0
Ranking firm remontowych w Tarnowie
- Wystrój wnętrz
- 20 stycznia 2023
- 0
Jak urządzić małe przytulne biuro domowe?
Kategorie
- Wystrój wnętrz 14
- Budowa i Remont 14
- Dom i Ogród 36
- Meble 16
- Rynek nieruchomości 1