- Dom i Ogród
- 15 maja 2020
- 0
Przyjemny powiew ulgi w gorący dzień – przewodnik zakupowy po wiatrakach domowych
Wentylator to urządzenie, którego zalety doceniamy dopiero, gdy temperatura za naszym oknem zaczyna dobijać do ponad 30°C. Nieznośny upał potrafi uprzykrzyć życie nawet największemu miłośnikowi lata, dlatego warto zaopatrzyć się w domowy wentylator jeszcze przed rozpoczęciem letniego sezonu. Wybór odpowiedniego modelu nie jest wcale łatwą sprawą, dlatego przed zakupem przeczytaj koniecznie nasz przewodnik zakupowy.
Rodzaje wentylatorów dostępne w sklepach
Jednym z istotniejszych rzeczy, które trzeba przemyśleć przed wybraniem się do sklepu to miejsce, w którym chcemy ustawić wiatrak. W zależności od naszej decyzji możemy wybrać następujące rodzaje wentylatorów domowych:
- Wiatrak stojący, nazywany również tradycyjnym jest najczęściej spotykanym modelem w polskich domach. Charakteryzuje się wydłużoną nóżką i dużymi śmigłami dającymi spory podmuch powietrza. Jego główną wadą jest stosunkowo głośna praca, dlatego najlepiej umieścić go w miejscu głośnym i często uczęszczanym, takim jak salon lub kuchnia. Nie jest to również model odpowiedni przy zwierzętach i małych dzieciak, ponieważ łatwo jest go przewrócić i uszkodzić.
- Wiatrak biurkowy, czyli urządzenie doskonale sprawdzające się na biurku w domu oraz w biurze. Są to stosunkowo tanie modele wentylatorów, których cena zazwyczaj nie przekracza 150 zł, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla osób dysponujących mniejszym budżetem.
- Wiatraki podłogowe charakteryzujące się mniejszymi rozmiarami i rama pozbawiona długiej nóżki. Z uwagi na dużo większą stabilność niż sporych rozmiarów wiatraki stojące są one idealne dla osób posiadających małe dzieci i zwierzęta.
- Wiatraki kolumnowe, które wyglądem przypominają raczej głośniki lub oczyszczacze powietrza. Są zdecydowanie bardziej ciche niż poprzednie modele, jednak w dalszym ciągu wyposażone w śmigła. Niestety jest to już większy wydatek, ponieważ ceny takich modeli przekraczają kilkaset złotych.
- Wiatraki bezłopatkowe, które spotykane są na naszym rynku dosyć rzadko. Ich pomysłodawcą jest założyciel jednej z popularniejszych firm produkujących odkurzacze, czyli James Dyson. Zasada działania wiatraka bezłopatkowego opiera się na specjalnej obręczy cyrkulacyjnej wypuszczającej schłodzone powietrze. Ten model wiatraka jest stosunkowo najcichszy ze wszystkich dlatego bez obaw można postawić go w pokoju dziecięcym lub sypialni.
Inne istotne parametry
Kiedy już uporamy się z wyborem rodzaju wentylatora dostosowanego do naszych potrzeb warto jest zwrócić uwagę na 5 kolejnych parametrów, które pozwolą nam wybrać konkretny model dopasowany idealnie do naszych wymagań:
- Moc urządzenia – decyduje ona o szybkości przepływie przepuszczanego przez wiatrak powietrza. Jeśli zależy nam na odpowiednio dużym nawiewie najlepiej zdecydować się na urządzenie o mocy minimum 45 W. Wyjątkiem będą małe wiatraki biurkowe, gdzie wystarczy moc rzędu 25-35 W.
- Wielkość i średnica skrzydeł – wiatraki posiadające niewielkie skrzydła sprawdza się jedynie do chłodzenia jednej osoby. Jeśli zależy nam o dobrym chłodzeniu całego pomieszczenia należy zwrócić uwagę na modele posiadające duże i rozłożyste śmigła o średnicy przynajmniej 40cm.
- Możliwość doboru prędkości nawiewu – jest to funkcja bardzo ważna dla optymalnego doboru nawiewu dostosowanego do panującej temperatury. Dobre modele powinny być wyposażone w przynajmniej dwustopniową regulację nawiewu.
- Długość kabla zasilającego – jest to parametr istotny jeśli w pomieszczeniu, w którym chcemy umieścić wiatrak znajduje się jeden, trudno dostępny kontakt. Długość kabla nie powinna być krótsza niż 3 metry.
- Odpowiedni design – warto jest zwrócić również uwagę na wygląd urządzenia, które planujemy kupić. Dobrze dobrane urządzenie powinno pasować do pomieszczenia oraz reszty umeblowania zarówno rozmiarem, kolorem jak i designem.
Czy wentylator wysokiej jakości musi być drogi?
Ceny wentylatorów domowych są dosyć zróżnicowane i w głównej mierze są zależne od ich wydajności, przeznaczenia, designu oraz producenta, który wykonał urządzenia. Najtańszym z przedstawionych powyżej rodzajów jest wiatrak biurkowy. Koszt dobrej jakości modelu takiego wiatraka to około 100zł. Trochę droższe są wentylatory podłogowe oraz stojące. Ich zakup to wydatek rzędu 150-300zł. Najdroższe modele to wiatraki kolumnowe i bezłopatkowe. Ich nowoczesny design i zawarte w nich rozwiązania kosztować mogą nas nawet do kilku tysięcy złotych.
Zobacz ofertę wentylatorów w ofercie sklepu Alibiuro.pl: https://alibiuro.pl/wyposazenie-biura-i-artykuly-bhp/wyposazenie-biura/wentylatory-wiatraki-klimatyzatory/
Najnowsze Artykuły
- Budowa i Remont
- 19 lutego 2025
- 0
Jak poprawić doświetlenie poddasza bez dużego remontu?
- Dom i Ogród
- 4 stycznia 2025
- 0
Praktyczny poradnik ogrodnika: jak efektywnie podlewać trawnik?
Kategorie
- Wystrój wnętrz 15
- Budowa i Remont 19
- Dom i Ogród 40
- Meble 17
- Rynek nieruchomości 2