- Dom i Ogród
- 7 sierpnia 2022
- 0
Jak założyć kompostownik w 5 krokach?
Kompost może być stosowany w ogrodach naturalnych, aby poprawić strukturę gleby i zapewnić przyjazne dla środowiska nawożenie. Kompostownik tworzy glebę humusową, która jest ożywiona i zbiera wodę. Następnie oddaje ją roślinom. Odmładza organizmy glebowe, które mają prawidłową strukturę gleby. Sprawia, że gleba piaszczysta jest bardziej żyzna, zatrzymując wodę, a także składniki odżywcze, które posiada. Natomiast ciężka gleba gliniasta jest bardziej napowietrzona i rozluźnia się. Możesz zrobić kupkę kompostu lub umieścić pojemnik na kompost. Jest to szczególnie przydatne w przypadku małych ogrodów. Kompostownik powinien być trzymany z dala od wiatru i częściowo zacieniony.
Powinna istnieć możliwość albo demontażu większych pojemników, albo otwarcia przynajmniej jednej ściany. Możliwe jest posiadanie dwóch do trzech kompostowników w zależności od wielkości ogrodu. Jeśli jeden kompostownik jest w stanie spoczynku, drugi może być używany bez problemów.
1. Zakładanie kompostownika
Kompostownik tworzy się w warstwach. Pierwsza warstwa ma wysokość około 30 cm i jest umieszczana bezpośrednio na ziemi. Może ona zawierać niewielkie ilości odpadów ogrodowych, takich jak skrawki pokosów i drobno pocięte gałęzie. Do przygotowania startera kompostowego można użyć kompostownika z zamkniętą górą. Wylewa się go bezpośrednio na pierwszą warstwę.
Kolejną warstwę stanowi ziemia ogrodowa, którą rozkłada się na wysokości około 5-10 cm. Służy ona do "zaszczepienia" mikroorganizmów. Jeśli Twoja ziemia ogrodowa nie jest odpowiednia, np. jest zanieczyszczona odpadami budowlanymi, zapytaj sąsiada, czy może Ci jej użyczyć. W ten sposób stworzysz bazę, na której będziesz mógł przechowywać kolejne warstwy. Warstwy możesz zasilać drobno pociętymi gałęziami, aby zapewnić mikroorganizmom na kompostowniku odpowiednią ilość tlenu. Pamiętaj o podlewaniu pryzmy w okresach suchych.
2. Przykrywanie kompostu
Przykryj swoją pryzmę kompostową, gdy osiągnie ona wysokość 1,20 metra. Wielkość sterty kompostowej określi, ile czasu zajmie jej przykrycie. Do przykrycia stosu należy użyć ścinków trawy lub innych podobnych materiałów. Jest to ważne, ponieważ proces kompostowania przyciąga wszelkiego rodzaju owady, które mogą przenosić rozkładające się bakterie lub grzyby na rośliny. Inną opcją jest umieszczenie dyń i ogórków na wierzchu kompostu i wymieszanie ich z ziemią ogrodową. Duże liście można wykorzystać jako naturalną pokrywę dla stosu kompostowego. Ta pryzma kompostowa jest dobrym wyborem dla liści, ponieważ zapewnia wiele wartości odżywczych.
3. Przesadzanie kompostu
Po kilku tygodniach objętość kompostu zmniejszyła się do jednej trzeciej. Przełóż kompost za pomocą szpadla lub łopaty. Pozwoli Ci to wydobyć wewnętrzne warstwy, a następnie ułożyć zewnętrzne warstwy w środku. Zwiększa to napowietrzenie kompostu, poprawia efektywność mieszania i przyspiesza proces kompostowania. Można też sprawdzić wilgotność i proporcje między warstwami. Zbyt wilgotny kompost będzie gnił. Można to zrobić wysypując duże kawałki suchego materiału.
4. Wykorzystanie gotowego kompostu.
Po trzech kwartałach kompost jest gotowy do użycia. Kompost ma grudkowatą, pulchną konsystencję, która pachnie jak ściółka leśna. Sito ogrodnicze jest najlepszym sposobem na uzyskanie luźnego kompostu. Resztki, które nie uległy rozkładowi, możesz przechowywać na stosie kompostowym. Zbyt stary kompost będzie miał zbyt dużą masę. Nadal możesz go używać do mulczowania. Poniższe instrukcje pokażą Ci, jak prawidłowo mulczować.
5. Prawidłowe kompostowanie
Na pryzmie kompostowej powinieneś umieścić odpady ogrodowe. Są to liście (z wyjątkiem liści orzecha), odpady z grządek warzywnych, ścięta trawa, odpady z grządek warzywnych, zwiędłe rośliny, słoma, siano i drobno posiekane gałązki. Można również przechowywać chwasty, pod warunkiem, że nie wytworzyły jeszcze nasion. Można też składować odpady kuchenne, takie jak fusy po kawie, torebki po herbacie i skorupki po jajkach, odpadki warzywne lub owocowe oraz skórki niepryskanych owoców pomarańczowych. Do pryzmy kompostowej można przyjąć popiół drzewny, papier, a nawet ręczniki papierowe w niewielkich ilościach.
Ponieważ może to przyciągać zwierzęta, nie należy wrzucać tam kości, mięsa, resztek i zepsutych produktów spożywczych. Lepiej spalić lub wyrzucić chore rośliny i ich części do odpadów niebezpiecznych. W kupie kompostowej nie powinno być popiołu węglowego, resztek środków chemicznych ani zawartości kocich kuwet. Więcej poradników znajdziesz na https://ladnydom.pl/
Najnowsze Artykuły
- Dom i Ogród
- 7 listopada 2024
- 0
Jakie ogrodzenie najlepiej zabezpieczy Twój dom przed włamaniem?
- Budowa i Remont
- 24 października 2024
- 0
Czym jest antresola? Jak ją zbudować?
- Budowa i Remont
- 11 września 2024
- 0
Jak wygląda malowanie proszkowe profili aluminiowych?
Kategorie
- Wystrój wnętrz 15
- Budowa i Remont 17
- Dom i Ogród 38
- Meble 17
- Rynek nieruchomości 2