- Meble
- 15 stycznia 2021
- 0
Pluskwy - jak je rozpoznać i zwalczyć? Pluskwy w domu: wstydliwy problem
Pluskwy to lokatorzy, których nie jest łatwo się pozbyć. Choć są niewielkie, charakteryzuje je wysoki stopień wytrzymałości, a co za tym idzie, ciężar ludzkiego ciała może wystarczyć zaledwie do ich unieruchomienia, a nie do ich zabicia. Przeważnie bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie o to, skąd pluskwy wzięły się w domu, pewne jest jednak to, że gdy już się w nim pojawią, zwalczenie ich okazuje się sporym wyzwaniem. Owad atakuje nocą, a pierwszym sygnałem świadczącym o jego obecności są właśnie ślady pozostawione po ugryzieniu.. Już wtedy należy podjąć działania mające na celu pozbycie się niechcianego gościa, gdy zaś domowe sposoby zawiodą, warto postawić na pomoc fachowca.
Jak wygląda pluskwa?
Dorosła pluskwa ma czerwono-brązowy odcień i jest owalnym owadem pozbawionym skrzydeł, Zwykle jest dość duża i może osiągnąć nawet siedem centymetrów długości. Posiada trzy pary odnóży i nie powinno nas zwieźć to, że są one cienkie. Jednym z ich znaków rozpoznawczych jest to, że są one naprawdę dobrze rozwinięte. Co więcej, posiadają one pazurki, dzięki którym pluskwa dość skutecznie przyczepia się do swojego żywiciela. Samice pluskwy są dość płodne, trudno więc mieć nadzieję, że owady same opuszczą nasze mieszkanie. Jedna samica może wyprodukować do trzech jaj dziennie, a ponieważ żyje nawet kilka miesięcy, jest w stanie zapewnić od 400 do 500 jaj. Te mają około milimetr długości i charakterystyczny, kremowy kolor. Ich wygląd budzi skojarzenia ze słoiczkami z nakrętką i przeważnie można je znaleźć w szparach, w ciemnych miejscach. Czas trwania konkretnych stadiów rozwojowych nie zawsze jest taki sam. Zwykle wpływa na niego wilgotność względna i temperatura, choć pewne znaczenie ma także dostęp do pożywienia.
Skąd się biorą pluskwy?
Osoby, które mają pewne pojęcie o pluskwach z pewnością nie raz słyszały, że biorą się one z brudu. Okazuje się jednak, że takie przekonanie nie ma wiele wspólnego ze stanem faktycznym. To nie brud zwabia pluskwy, choć trudno nie zgodzić się z tym, że regularne spotkania pozwala najpierw na ich szybsze zauważenie, a potem także na skuteczniejsze uporanie się z ich kłopotliwą obecnością. Tak naprawdę, pluskwy najczęściej są pamiątką z wakacji, bo bytują nie tylko w hostelach, schroniskach młodzieżowych i akademikach, ale także w hotelach. Można je spotkać także w używanych meblach, kinach, teatrach, muzeach oraz w komunikacji miejskiej. Czasem pluskwy trafiają też do naszego domu za pośrednictwem gości, którzy nieskutecznie walczą z nimi. Gdy pluskwy pojawią się już w domu, nawet niewielkie pęknięcia umożliwiają im przemieszczanie się między pokojami. Niekiedy w ten sam sposób są też w stanie odwiedzać kolejne mieszkania.
W poszukiwaniu pluskwy
Jeśli pluskwy wykryto u któregoś z naszych sąsiadów, istnieje duże ryzyko tego, że mogą już bytować także w naszym mieszkaniu. Warto więc przyjrzeć się mu krytyczniej niż do tej pory. Płaski kształt ciała pluskiew nie ułatwia nam, niestety, zadania sprawiając, że mogą one ukryć się praktycznie w każdej szczelinie. Cenią sobie zwłaszcza przestrzenie ciemne i odizolowane. Odpowiada im zarówno drewno, jak i powierzchnie tkanin oraz papier, w pierwszej kolejności warto więc sprawdzić te miejsca, w których znajdują się wspomniane materiały. Czasem okazuje się, że nie da się uniknąć nawet dość skomplikowanych czynności takich, jak choćby usunięcie wezgłowia łóżka albo podniesienie dywanów. Pluskwy mogą też ukrywać się za tapetami i listwami przypodłogowymi, w odzieży, w ubytkach w ścianie, a nawet w łóżku. Osoby zawodowo zajmujące się walką z nimi nie są zaskoczone także, gdy znajdują je w ramach obrazów oraz w meblach, zwłaszcza w złączeniach szuflad.
Na pluskwy mogą naprowadzić nas pewne sygnały świadczące o ich obecności w domu. Jednym z nich jest plamienie krwią. Krew, przetworzona i przetrawiona przez owady, pojawia się na materacach, na pościeli, a także w innych miejscach, w których można spodziewać się owadów. O obecności pluskiew alarmuje też mdły, nieco słodkawy zapach kojarzący się z zapachem kolendry lub migdałów. Tak naprawdę jednak, zdecydowana większość osób orientuje się, że ma z nimi do czynienia dopiero po zaobserwowaniu ukąszenia na skórze.
Jak rozpoznać ugryzienie przez pluskwę?
Pluskwy żywią się krwią człowieka, a do ataku przystępują w momencie, w którym ich żywiciel zapadnie w sen. Niekiedy ugryzienie nie powoduje żadnej reakcji organizmu, wiele osób zmaga się jednak z silnymi dolegliwościami bólowymi. Ślady po ukąszeniu przeważnie występują w grupach. Przeważnie mają formę wypukłych obrzęków ze śladami zaczerwienienia. Są swędzące, choć i w tym przypadku doznania mogą się różnić.
Jeśli chcesz zwalczyć domowe pluskwy to wejdź na https://ladnydom.pl/jak-zwalczyc-domowe-pluskwy-sprawdzone-sposoby
Najnowsze Artykuły
- Budowa i Remont
- 24 października 2024
- 0
Czym jest antresola? Jak ją zbudować?
- Budowa i Remont
- 11 września 2024
- 0
Jak wygląda malowanie proszkowe profili aluminiowych?
- Rynek nieruchomości
- 18 stycznia 2024
- 0
W jakich zawodach najłatwiej o pracę w Rzeszowie?
Kategorie
- Wystrój wnętrz 15
- Budowa i Remont 17
- Dom i Ogród 37
- Meble 17
- Rynek nieruchomości 2