- Wystrój wnętrz
- 13 października 2020
- 0
Najważniejsze aspekty i przedstawiciele malarstwa abstrakcyjnego
Według klasycznej definicji, malarstwo abstrakcyjne to nurt który nie przedstawia żadnych konkretnych, rzeczywistych obiektów, za to operuje kolorem i formą. Ta prosta definicja jest zaraz kluczowa dla zrozumienia fenomenu abstrakcji.
Wiele osób zadaje sobie pytanie o początek tego trendu. W jaki sposób powstał pierwszy obraz abstrakcyjny? Co kierowało autorem, czym się inspirował? Odpowiedzi na te pytania należą raczej do luźnych rozważań, gdyż nie wejdziemy w głowę pierwszych abstrakcjonistów. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że wspólnym mianownikiem pierwszych autorów obrazów abstrakcyjnych była chęć wyrażenia siebie w nowy, odbiegający od wszystkich norm sposób. Jednak prekursorzy tego nurtu dochodzili do swoich dzieł w zupełnie inny sposób.
O kim mowa, gdy mówimy o prekursorze obrazów abstrakcyjnych?
Pierwszy abstrakcjonista w malarstwie
Szukając początków obrazów abstrakcyjnych, powinniśmy sięgnąć do pierwszej połowy XX wieku. Prekursorem abstrakcjonizmu był żyjący wówczas rosyjski malarz Wassily Kandinsky. Co ciekawe, ale zarazem symptomatyczne w świecie sztuki, jego obrazy nie robiły na początku furory, wręcz przeciwnie, Były obiektem niezrozumienia i krytyki.
Kandinsky nie zaczynał jednak wcale od abstrakcji - można powiedzieć, że doszedł do niej stopniowo, etapami. Jego obrazy abstrakcyjne zmieniała się w następujący sposób: najpierw gubił główny temat malarski, poprzez zabawę i manipulację geometrią obiektów, a później bawił się swobodnie barwami, by zakończyć na dziełach totalnie oderwanych od normalnego pojmowania świata.
“Akwarela abstrakcyjna” autorstwa wyżej wspomnianego Kandinsky’ego uważa się za pierwszy, oficjalny obraz abstrakcyjny.
Polski akcent
W początkach obrazów abstrakcyjnych nie można pominąć wątku polskiego. Mowa o Kazimierzu Malewiczu, który do obrazu abstrakcyjnego doszedł poprzez kubizm. Kubizm upraszcza geometrię, odrzuca perspektywę w klasycznej formie i ogranicza się do przestrzennej budowy danego dzieła. Kazimierz Malewicz razem z innym prekursorem obrazu abstrakcyjnego, holenderem Pietem Mondrianem, operowali klasyczną formą abstrakcyjną, czyli geometrią i kolorem.
Początek i rozwój obrazu abstrakcyjnego
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, początek malarstwa abstrakcyjnego wiązał się z silną krytyką i niezrozumieniem świata artystycznego. Obrazy abstrakcyjne uważano za nieestetyczne, niechlujne. Podobnie jak w przypadku większości nowych rzeczy, które wypierają stare, abstrakcję traktowano jako zbyt gwałtowne zerwanie z tradycjami. Największym zarzutem wobec abstrakcji było zerwanie z głównym tematem malarskim. Dzikie, niespójne, chaotyczne obrazy nie wpisywały się w żadne dotychczasowe kanony, a ich autorów posądzano o brak szacunku dla malarskiej tradycji i warsztatu.
Mimo trudnych początków, abstrakcja przetrwała próbę czasu i dzisiaj uważana jest za jeden z ciekawszych i intrygujących nurtów artystycznych. Obraz abstrakcyjny jest dzisiaj synonimem stylu, zwłaszcza dla indywidualistów i ludzi nowoczesnych. Abstrakcja nie zestarzała się wcale - nawet w XXI wieku jest świeża.
Świetnym dowodem na to jest duża popularność obrazów abstrakcyjnych w domach na całym świecie. Ludzie z Polski, Europy i całego świata zakochali się w abstrakcji i dekorują swoje domy abstrakcyjnymi obrazami. Próbkę takich elementów wystroju domu możesz znaleźć na np. na https://revolio.pl/.
Najnowsze Artykuły
- Dom i Ogród
- 7 listopada 2024
- 0
Jakie ogrodzenie najlepiej zabezpieczy Twój dom przed włamaniem?
- Budowa i Remont
- 24 października 2024
- 0
Czym jest antresola? Jak ją zbudować?
- Budowa i Remont
- 11 września 2024
- 0
Jak wygląda malowanie proszkowe profili aluminiowych?
Kategorie
- Wystrój wnętrz 15
- Budowa i Remont 17
- Dom i Ogród 38
- Meble 17
- Rynek nieruchomości 2